Info.

- >tu< - - wasze pomysły odnośnie bloga.

Polecamy!!! Asia on Wave
'Jesteśmy pismem, które stara się spełnić oczekiwania ludzi, którzy interesują się Azją, tak jak my - jego twórcy. Piszemy dla fanów, to dla nich uzupełniamy swoją wiedzę i pozyskujemy wywiady znaczących grup muzycznych. Nasi korespondenci zagraniczni starają się pokazać Azję od zaplecza. Dlatego zależny nam, by utrzymać się na rynku i w dalszym ciągu pokazywać Polakom, jaki ten kontynent potrafi być piękny, a ludzie - mimo wielu kontrowersji - zaskakujący.'


środa, 29 sierpnia 2012

Kim jest gejsza?Gejszą jest piękna, młoda i bardzo wykształcona kobieta. Bardzo często uważano ją za kurtyzanę, ale to bardzo wielki błąd! Człowiek, który tak mówi pokazuje tylko, że nic nie wie o kulturze japońskiej.
Słowo gejsza dosłownie oznacza „człowieka sztuki” - „Gei" - sztuka, natomiast "sha" - osoba, która uprawia sztukę. Gejsze, są bardzo dobrze wykształconymi kobietami, od najmłodszych lat muszą doskonalić swoje umiejętności, do najważniejszych z nich należą: nauka klasycznego tańca japońskiego (mai), gra na tradycyjnych instrumentach (shamisen i nie tylko), doskonała znajomość ceremonialnego parzenia herbaty, kaligrafowanie, sztuka konwersacji, ikebana ( japońska sztuka dekoracyjnego układania kwiatów) oraz etykiety. Też uczą się nosić tradycyjne kimona (ciężkie) i fryzury. Pierwszą gejszą, o której znamy, była Kasen.
 Najsłynniejsze to gejsze z Kioto, które mieszkają w dzielnicach gejsz, zwanych Hanamachi („machi” - miasto „hana” - kwiat). Mieszkają one w domach gejsz zwanych Okiya. Jednym z dowodów tego, iż nie można ich nazwać prostytutkami jest fakt, że każda gejsza jest zarejestrowana w urzędzie rejestracyjnym, znajdującym się w każdej z dzielnic. To znaczy, że jej praca jest legalna. Prostytucja, natomiast, w Japonii jest zakazana.
Gejsze – to zjawisko, które nie ma swego odpowiednika w innych kulturach - ani kiedyś, ani teraz. W japońskim stylu życia żona Japończyka musi prowadzić domowy tryb życia – dom, dzieci, zakupy i tak dalej. Mąż nie bierze swoją żonę na imprezy, które odbywają się (oczywiście w męskim towarzystwie) po pracy. Dla tego są gejsze – one dają Japończykowi uczucie, że to on jest opiekunem sztuk tradycyjnych.  Swoją gracją i konwersacją, tańcem i śpiewem, i nawet tylko swoim wyglądem, gejszę pomagają Japończykom zapomnieć o wszystkich pomysłach niedotyczących sztuk. I tym gejsza różni się od kurtyzany. GEJSZA SPRZEDAJĘ SWÓJ TALENT, A NIE CIAŁO!
*********************************
Żeby zostać gejszą kandydatka musi najpierw być przyjętą do okiya i zostać shikomi.
Shikomi (trwa do roku). Kandydatka zaczyna codziennie nosić kimono. Ona chodzi do szkoły, ale też musi pracować w Okiya (sprzątać, gotować) i pomagać maiko i geiko ubierać się na ozashiki. Faktycznie jest jak pomocnica gejszy.
Minarai (najkrótszy okres, trwa do 1,5 mies., ale w dzielnicach innych niż Kyoto może trwać i 6 mies.) ubiera się, maluje i idzie na ozashiki, już nie sprząta w okiya. Zdaje bardzo trudny egzamin na maiko.
Maiko (5 lat) to praktykantka, która dopiero poznaje świat gejsz. Jest to młoda dziewczyna, często nastolatka, która obserwuje i uczy się roli gejszy. Nabywa ona doświadczenia głównie poprzez uczestnictwo w przyjęciach i festiwalach tańca. Maiko wyróżnia kolorowe kimono oraz mnóstwo ozdób we włosach. Po tym etapie kandydatka może zdawać egzamin na geiko lub skończyć karierę.
Geiko. Jeśli kandydatka zdaje egzamin, to ona przychodzi na ostatni etap – ona zostaje geiko. Geiko można być do końca życia. Są jeszcze dodatkowe etapy:
- jimae geiko – to geiko, która spłaciła wszystkie długi i wyprowadziła się na "swoje".
- Otrzymanie tytułu Natori jest przywilejem dla gejszy, pokazuje że gejsza osiągnęła mistrzostwo w danej danej dziedzinie sztuki, ale na tym nauka się nie kończy.

Źródła:>klik<, >klik<, >klik<

Ya mata,
Shikomi Shigemi

5 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o sam tekst to jest poprawny ;)
  Natomiast tytuł Natori jest przywilejem dla gejszy i nie każda go dostaje...

  okres Shikomi trwa do roku !! gdzie przeczytałaś, ze do 1,5 roku? o.O

  geiko Masako.

  OdpowiedzUsuń
 2. i nie pozwala tylko oznacza to że gejsza osiągnęła mistrzostwo w danej dziedzinie sztuki, co nie oznacza końca tejże nauki.

  geiko Masako

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. [dop. do tytułu Natori]

   geiko Masako

   Usuń
 3. To ostatni artykuł, który powiedziała mi napisać Okasan)

  OdpowiedzUsuń
 4. i dobrze sie spisałaś ;) tak trzymaj ^^

  geiko Masako

  OdpowiedzUsuń